Genel

İngiltere’deki NATO Liderler Zirvesi’nde bir ilk dünyanın gözü bu zirvede

İNGİLTERE ‘nin başkenti Londra yakınlarındaki Watford kentinde düzenlenen Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) zirvesi bugün başladı. Zirveye 29 ülkenin liderleri katılıyor. Zirvede bugün bir ilk yaşanıyor. Aile fotoğrafından sonra ana oturuma geçildi.

70’inci yıl dönümünü kutlayan NATO Liderler Toplantısı İngiltere’nin başkenti Londra yakınlarındaki Watford kentinde The Grove Otel’de yapılıyor. Liderler zirvenin yapılacağı otelde zirve öncesi aile fotoğrafı çektirdi. Liderlerin aile fotoğrafı çektirmesi liderler yerlerini aldı ve oturum başladı.

29 üye ülke liderleri katıldı

Zirveye NATO’nun 29 üye ülkesinin liderleri katıldı.. Bunlar arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau bulunuyor.

Dördüncü kez NATO Zirvesi’ne başkanlık yapıyor

Zirvenin programı oldukça yoğun, dördüncü kez NATO Zirvesi’ne başkanlık yapıyor. Jens Stoltenberg oturumları açtı.

Bu zirvede bir ilk oldu süreler kısaldı

Normal koşullarda NATO zirveleri birkaç güne yayılıyordu ancak bu zirvede resmi oturum sadece 3 saatle sınırlandırıldı. Burada her lidere sadece 4 dakika konuşma süresi tanındı. 

NATO TARİHİNDE BİR İLK!Oturum 3 saatle sınırlandı liderlerin konuşma süreleri de kısaldı

NATO Zirvesi’nde neler konuşulacak?

Liderler Toplantısında, NATO topraklarına yönelik terörizm dahil tüm tehdit ve imtihanlar karşısında birlik ve dayanışma içinde hareket edilmesiyle Avrupa-Atlantik ahenginin öneminin teyit edilmesi planlanıyor.

Toplantının ardından Londra Bildirisi”nin kabul edilmesi bekleniyor

Toplantıda ayrıca, ittifakın güncel güvenlik ortamı karşısındaki adaptasyonuna yönelik çalışmalarda kaydedilen ilerlemelerin de ele alınması, liderlerce örgütün 2020’li yıllara hazırlanması hususunda yönerge verilmesi öngörülüyor.Toplantının ardından “Londra Bildirisi”nin kabul edilmesi bekleniyor.

Zirve öncesi dörtlü Suriye toplantısı yapıldı

Geçen gün ise zirve öncesinde İngiltere, Fransa Türkiye ve Almanya liderlerinin katıldığı ‘Suriye’ gündemli dörtlü zirvesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı toplantıda, Suriye’nin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

NATO ne zaman ve neden kuruldu?

NATO, ABD tarafından İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ve başlıca Avrupalı ​​güçleri, Sovyet Rusya’ya karşı askeri savunma aracı olarak kuruldu. Kurucu üyeleri, birine yapılan bir saldırının herkese yönelik bir saldırı sayılacağına ve her müttefiki saldırgana karşı misilleme yapacağına söz verdi.

TRUMP KIZDIRDI
ABD’nin birliklerini NATO müttefiklerine danışmadan Suriye’den çekmesi üye ülkeleri kızdırdı. Macron ”NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” dedi.

Trump’ın sık sık tek taraflı olarak hareket etmesi rahatsız ediyor

NATO Rus askeri gücüne karşı bir savunma olarak tasarlandı, ancak Çin’in yükselişi dengeyi değiştirdi. Askeri işbirliği ve koordinasyon için bir forum olarak olgunlaştı. Donald Trump’ın sık sık tek taraflı olarak hareket etmesi üye ülkeleri de rahatsız ediyor.

Macron tepki gösterdi! NATO’nun beyin ölümünü yaşıyoruz

Mesela ABD birliklerini NATO müttefiklerine danışmadan Suriye’de Ekim’den geri çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ekonomist’e Kasım ayının başlarında yayınlanan röportajda “Şu anda NATO’nun beyin ölümünü yaşıyoruz” dedi. “Stratejik ve politik olarak, bir sorunumuz olduğunu kabul etmeliyiz.

NATO’ya üye ülkeler listesi

Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

Kaynak: www.internethaber.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Optimized with PageSpeed Ninja