ManşetSağlık

Grip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mı?

28.10.2019 11:30Son Güncelleme: 28.10.2019 11:30

Grip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mı?

Zatürre aşısı hem yetişkinlerin hem de çocukların olması gereken bir aşı. Bu dönem, grip aşısının vurulma dönemi. Peki grip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mı? İki aşıyı aynı anda yaptırmak zararlı mı?

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Dilek Toprak, aşı denilince herkesin aklına çocukların geldiğini ancak yetişkinlerin de olması gereken önemli aşılar bulunduğunu söyledi.
Grip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mıGrip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mı 2

Zatürrenin özellikle 65 yaş üzeri ve çocuklarda sıkça görülen bir hastalık olduğunu belirten Toprak, “Bu hastalık aşıyla önlenebilir. Zatürre aşısı hem yetişkinlerin hem de çocukların olması gereken bir aşı. Bu dönemde daha çok ön planda tutuyoruz. Bu dönem, grip aşısının vurulma dönemi. Hazır kişi grip aşısı için gitmişken zatürre aşısını da olsun istiyoruz. Aynı anda vurulmasının hiçbir mahsuru yok” diye konuştu.
Grip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mıGrip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mı 3

Zatürre aşısı ücretsiz yapılıyor mu?

Toprak, zatürre aşısının yılın herhangi bir döneminde aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapıldığını ifade etti.
Grip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mıGrip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mı 4

65 yaş grubundakilerin aşı olmasını istiyoruz

Bazı vatandaşların zatürre aşısı konusunda çekindiğini vurgulayan Toprak, şunları kaydetti: “Özellikle 65 yaş gurubundakilerin zatürre aşısı olmasını istiyoruz. Bu yaştakilerin bağışıklık sisteminde zayıflama oluyor. Akciğer, KOAH, bronşit ve kalp hastalığı olanlar gibi bağışıklığı düşmüş kişilere de aşıyı özellikle öneriyoruz ki enfeksiyona karşı koruyuculuğu olsun. Bağışıklık sistemi düşük insanlarda aşının etkinliği daha da fazla olacaktır. Zatürrenin en önemli belirtisi ateş, öksürük, halsizlik, terlemedir. Zamanında doktora başvurulduğunda zatürrenin tedavisi mümkün. Bir de buna cevap vermesi için kişinin bağışıklık sistemi çok önemli. Bağışıklığı zayıf kişiler zatürreyi kolay atlatamıyor.”
Grip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mıGrip aşısı ile zatürre aşısı aynı anda yapılır mı 5

Yüzde 80 etki sağlıyor

Prof.Dr. Toprak, özellikle yatağa bağımlı hastalar, kemoterapi alanlar ve iyi beslenmeyenlerin zatürre mikrobuna daha kolay yenildiğine işaret ederek, “Bu kişilerin iyileşmeleri uzun sürüyor. İki çeşit zatürre aşısı var piyasada. İkisini de öneriyoruz. Belirlenen aralıklarda aşı vurulursa yüzde 80 bağışıklık güçleniyor” ifadelerini kullandı.
grip aşısızatürre aşısıgrip aşısı ne kadar korurkimler zatürre aşısı olmalı
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Optimized with PageSpeed Ninja